Çarşamba , 22 Şubat 2017

YNK’li Salar Mahmud: PKK ulusal bir güçtür, asıl terörist IŞİD’e yardım edenlerdir!

YNK Parlamenteri Salar Mahmud Türk Başbakan Binali Yıldıırm’ın sözlerine karşı Kürt taraflarının tavır sahibi olması gerektiğini ifade ederek “PKK ulusal bir güçtür. Asıl terörist, DAİŞ’e yardım edenlerdir.” dedi.

Bugün KDP genel başkanı Mesut Barzani ile görüşmeleri ardından yaptıkları ortak basın açıklamasında Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım “PKK Terörist bir güçtür.” ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım’ın Kürdistan bölgesinde yaptığı bu açıklamaya tepki gösteren YNK parlamenteri Salar Mahmud Rojnews’e değerlendirmede bulunarak “PKK ulusal bir güçtür. Asıl terörist DAİŞ çetelerine yardım edenlerdir.” dedi.

‘PKK, DAİŞ’e karşı Hewlêr’i savundu, ya AKP?’

Parlamenter Salar Mahmud sözlerine şöyle devam etti: “Kürdistan Bölgesi’ndeki genel kamuoyu ve siyasi çevreler PKK’yi özgürlükçü ve devrimci bir güç olarak görmektedir. PKK, DAİŞ çeteleri Hewlêr’e saldırdığında, hiçbir çağrı beklemeden güçlerini Hewlêr vilayetine sevk ederek yurttaşları koruyan bir güçtür. Fakat Türkiye ve Binali Yıldırım’ın partisi, Kürdistan bölge hükümeti kendilerinden resmi olarak yardım talebinde bulunmasına rağmen, Kürdistan topraklarını korumak için hiçbir şey yapmamıştır.

Kuzey Kürdistan’daki Şırnak ve diğer kentleri viraneye çeviren bir hükümet başkanının Kürdistan bölgesi bayrağı altında PKK’yi terörist bir güç olarak tanımlaması yakışık almamıştır. Esas teröristler DAİŞ’e yardım edenler ve ona bağlı olanlardır. Kürdistan bölge hükümeti içerisinde yer alan taraflar bu durum karşısında ulusal bir tutum sahibi olmalıydı.”

YNK parlamenteri Salar Mahmud, Binali Yıldırım’ın ziyaretinin amacına ilişkin olarak ise “Türkiye ekonomisi çöküşe doğru gidiyor. Gerçekte Türkiye Kürdistan ekonomisini de yıkmıştır. Türkiye ekonomisini ayakta tutan Kürdistan bölgesinden götürdüklerinden elde ettiği gelir ve buna dayandırdığı ekonomidir. Bu durum da Kürdistan bölge hükümeti ile Türkiye hükümeti arasındaki anlaşmaların bir sonucudur.” ifadelerini kullandı.

Rojava’ya da değinen Salar Mahmud şunları dile getirdi: “Türkiye Güney Kürdistan ve Rojava arasında ilişkilerin olmasını istememektedir. Çünkü bu ilişkilerin olması durumunda bu Kürdistan bölgesi için bir başka ticaret kapısı olacaktır. Türkiye Kürdistan bölgesi için yalnızca Türkiye kapasının olmasını istemektedir. Bu nedenle PKK’nin Şengal’den çıkmasını ve kendisinin bu bölgeye yerleşmesini istemektedir. Ayrıca Rojava’da resmi statü sahibi bir bölgenin oluşmasını da istememektedir.”

YNK parlamenteri Salar Mahmud sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kürdistani güçler Türkiye ile ekonomik ilişkiler geliştirdiklerinde, Kuzey Kürdistan’daki Kürt halkının haklarını talep etmelidir. Kürdistan bölgesinden Türkiye’ye giden paranın Kuzey Kürdistan kentlerinin yıkılması, Kürt parlamenter ve belediye başkanlarının tutuklanması, zindana atılması için kullanılmadığından emin olmalıdır.”

Okumadan Geçme

Video haber – Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde ABD’li bir YPG savaşçısı

Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde yer alan ABD’li YPG savaşçısı Jason Peyils (Azad Şoreş) sadece savaş alanında değil her alanda halkın savunmasını yapmak gerektiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

'