Çarşamba , 22 Şubat 2017

YNK parlamenteri: Eğer PKK teröristse ben de teröristim

Türk başbakanı Binali Yıldırım’ın KDP genel başkanı Mesut Barzani ile yaptığı ortak açıklamada PKK’yi ‘terörist’ olarak tanımlamasına tepkiler devam ediyor.

RojNews’te yer alan habere göre, YNK parlamenteri Mihemed Osman bu ifadeye tepki göstererek “Eğer PKK teröristse ben de teröristim.” dedi.
Bağdat ve Hewlêr’de görüşmelerde bulunan Türkiye başbakanı Binali Yıldırım, dün Hewlêr’de KDP genel başkanı Mesut Barzani ile gerçekleştirdiği görüşme ardından, ikilinin yaptığı ortak basın açıklamasında birçok kez PKK için ‘terörist’ ifadesini kullanması ve Mesut Barzani’nin de bu durum karşısında sessiz kalarak “Türkiye’nin terörle mücadelede daha etkili olmasını ümit ediyoruz.” ifadelerini kullanması yoğun tepkileri beraberinde getirdi.
Konu hakkında ajansımıza değerlendirmede bulunan YNK Irak parlamentosu parlamenteri Mihemed Osman, “Binali Yıldırım’ın 5 bakanı ile birlikte gerçekleştirdiği ziyaret ve Ebadi ve Barzani ile yaptığı görüşmelerin nedeni ve amacının ne olduğu son derece açık ve nettir. Yıldırım ve Ebadi’nin üzerinde anlaştıkları maddelerden bir tanesi de teröre karşı ortak mücadeledir. Irak hükümeti PKK’yi terörist olarak görmemektedir fakat PKK’ye yönelik ‘terörist’ ifadesinin kullanılması Kürt halkının çıkarlarına terstir.” ifadelerini kullandı.
YNK Irak Parlamenteri Mihemed Osman, konuşmasının devamında Mesut Barzani ve Binali Yıldırım’ın dün gerçekleştirdiği ortak basın açıklamasına dikkat çekerek şunları söyledi:  “Türk heyetinin Kürdistan bölgesini ziyareti ve Mesut Barzani ile yaptığı görüşme ardından, Binali Yıldırım, başkanın ve birçok Kürt siyasetçinin gözleri önünde PKK için ‘terörist’ ifadesini kullanmıştır. Ayrıca Binali Yıldırım konuşması içerisinde Kürdistan bölgesi demek ve tanımak istememiş ve birkaç kez ‘Kuzey Irak’ ifadesini kullanmıştır. Bu nedenle ben de şimdi söylüyorum, eğer PKK terörist ise, işte ben de teröristim.”

Okumadan Geçme

‘CİA, Türkiye destekli ÖSO’ya Yardımı Kesti’

ÖSO gruplarına yönelik ABD yardımlarının tamamen son bulacağı belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

'