Çarşamba , 22 Şubat 2017
Rojava’daki 30 siyasi parti ve örgüt, Rakka’nın özgürleştirilmesi için operasyonda bulunan Fırat’ın Gazabı Odası savaşçılarının cephedeki karargahlarını ziyaret ederek, YPG/YPJ savaşçılarına desteklerini sundu.

Rojava’daki 30 parti ve örgütten YPG/YPJ savaşçılarına destek

Rojava’daki 30 siyasi parti ve örgüt, Rakka’nın özgürleştirilmesi için operasyonda bulunan Fırat’ın Gazabı Odası savaşçılarının cephedeki karargahlarını ziyaret ederek, YPG/YPJ savaşçılarına desteklerini sundu.

Rojava’da Arap ve Kürtlerin 30 siyasi parti ve örgütünün temsilcileri, Rakka’nın özgürleştirilmesi için başlatılan Fırat’ın Gazabı Operasyon Odası’nın Kobanê’nin güneyindeki karargahlarını ziyaret ederek savaşçılara desteklerini sundu. Siyasi parti temsilcileri, yaptıkları açıklamada Kürt halkının bütün planlara rağmen birliklerini oluşturacağı mesajını paylaştı.

Siyasi parti temsilcilerini, YPG ve YPJ Resmi Sözcüleri Rêdûr Xelîl, Nesrîn Abdullah ve YPG/YPJ savaşçıları askeri bir törenle karşıladı.

Törende konuşan Cizîr Kantonu Savunma Konseyi Eşbaşkanı Rêzan Gulo, Kürt halkının dayanışmasına vurgu yaparak, böylesi bir dönemde bütün karşıt planlara karşı Kürt halkının çıkarını birlikte araması gerektiğini kaydetti.

kob-daxwiyaniya-30-partiyen-kurd-%e2%80%ab%e2%80%ac-1-150x150 kob-daxwiyaniya-30-partiyen-kurd-%e2%80%ab%e2%80%ac-4-150x150 kob-daxwiyaniya-30-partiyen-kurd-%e2%80%ab%e2%80%ac-3-150x150

Siyasi partiler birlik için adım atmalı

Siyasi partilerin artık birlik için adım atması gerektiğini vurgulayan Gulo, “Siyasi partilerin de daha fazla çaba sarfetmesi, uğraşması gerekiyor. Yine Ulusal Kongrenin bir an önce gerçekleşmesi lazım. Ulusal Birlikle, askeri başarılar da taçlanacak. Bizler sonuna kadar şehitlerimizin takipçisi olacağız. Halkımıza da çağrımız şudur: Siyasi partilerin çoğalması Rojava Devrimi’ne de olumlu katkıda bulunacaktır. Var olan kimi sorunlar da kısa sürede yürütülen mücadele ve şehitlerin sayesinde çözülecektir. Bizler direniş ruhuyla bölgeye örnek olacak olan Rojava devrimini kalıcı kılmak zorundayızʺ dedi.

‘Hepimiz YPG/YPJ’yi destekliyoruz’

Daha sonra konuşan Suriye Sol Demokrat Parti Genel Sekreteri Salih Gedo da, bölge halkının tarihi bir dönemden geçtiğini belirterek, “Siyasi partilerimiz bugün savaş cephesinde toplandı. Hepimiz YPG/YPJ’yi destekliyoruz. Bugün Kürt halkının tüm bölgede ve özellikle Suriye’de yarattığı büyük etki daha derinden hissediliyor. Özgür ve ortak yaşam pratiği, her gün daha da büyüyor. Rojava halkları, Kürt, Arap ve bütün uluslar ve etnik gruplar, biraradalığı daha da pekiştiriyor. Bir kez daha savaşçılarımızın yanında olacağımızı deklere ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘Burada toplanmamız önemli bir gelişme’

Kongreya Star Üyesi Welîde Botî ise, YPG/YPJ savaşçılarının tüm gücüyle insanlık düşmanlarına karşı kararlıca savaştığını söyleyerek, “Rojavalı kadınlar ve Kongreya Star olarak, bizler de tüm gücümüzle savaşçılarımızın yanında olacağımızı belirtiyoruz. Bizlerin bugün burada toplanması çok önemli bir gelişme. Umuyor ve diliyoruz ki bu birliktelik Ulusal Kongreye vesile olsun. O zaman bütün sorunlarımızı da çözmüş oluruz” ifadesinde bulundu.

Konuşmaların ardından siyasi parti ve örgüt temsilcileri, savaşçılarla vedalaşarak ayrıldı.

 

Kaynak/Foto: ANHA

Okumadan Geçme

167 genç daha YPG saflarına katıldı

Şehit Xebat Askeri Akademisi, 167 Arap gencinin eğitim gördüğü bir devreyi daha törenle sonlandırdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

'