Çarşamba , 22 Şubat 2017

İbrahim Ayhan’ın ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ mesajı

Halkların Demokratik Partisi Urfa Milletvekili İbrahim AYHAN’ın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Ülkenin basın ve ifade özgürlüğü açısından dünya sıralamalarında son sıralarda yer almasının utanç verici olduğuna dikkat çeken Ayhan, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Halkın gerçekleri öğrenme hakkının bir aracı olan iletişim özgürlüğü, insanca yaşamanın, saydam bir yönetime kavuşmanın ve demokratik bir sistemin temel koşuludur.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 28. maddesi, iletişim özgürlüğü açısından çok önemli hükümler içermektedir: “Basın hürdür, sansür edilemez. (…) Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır.” Anayasanın 29. maddesi “Süreli ve Süresiz Yayın Hakkı”nı teminat altına alırken, 30. madde “Basın Araçlarının Korunması”nı öngörmektedir. Ancak uygulamada ülkemizin, basın ve ifade özgürlüğü açısından dünya sıralamalarında son sıralarda yer alması demokrasimiz açısından utanç vericidir.

Basın ve ifade özgürlüğü ile halkın haber alma hakkı görevini yerine getiren gazetecilerin birçok sorunla boğuştuğu bilinen bir gerçektir. İktidarların hoşuna gitmeyen yazı ve haberleri yüzünden gazeteci ve yazarların işlerine son verdirilmekte, yargı kıskacına alınmaktadırlar. Şu an çok sayıda basın emekçisi hukuksuz bir şekilde cezaevlerinde tutulmaktadır. KHK lar ile Çok sayıda gazete ve televizyon kapatılarak binlerce basın emekçisi işsizliğe mahkum edilmiştir.

Ülkemizde ve bölgemizde geleceğimizi ciddi bir biçimde etkileyecek gelişmeler yaşanmaktadır. Bu zor koşullarda, önemli bir kamu görevi olan, halkın gerçekleri öğrenme hakkını, basın meslek ilkeleri doğrultusunda sağlamaya çalışan siz değerli gazetecilerin günü olan “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü”  kutlar, daha özgür ve uygun koşullarda çalışmanız dileğiyle başarılar dilerim.”

ARYEN HABER

 

 

Okumadan Geçme

HDP’li Yiğitalp, Yüksekdağ için Meclis kürsüsünde eylem yaptı

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksedağ’ın vekilliğinin düşürülmesini Meclis kürsüsüne çıkarak protesto etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

'