Pazar , 19 Şubat 2017

Güney Kürdistan’da Büyük Grev: Yüzbinlerce Öğrenci Sınava Girmedi

Erbil ve Duhok illerindeki okullarda birinci dönem sınavları başlarken öğretmen grevinin sürdüğü Süleymaniye ve Halepçe‘de sınavlar yapılmadı.

Rudaw’da yer alan habere göre, Kürdistan Bölgesi Eğitim Bakanı Pıştiwan Sadık yaptığı açıklamada, Erbil ve Duhok illerindeki okullarda birinci dönem sınavlarının bugün başladığını belirtti.

Sınavların 12 Ocak’a kadar devam edeceğini söyleyen Pıştiwan Sadık, “Erbil il sınırlarında 500 bin, Duhok il sınırlarında da 485 bin öğrenci sınavlara girdi. Kerkük’te ise sınavlar 15 Ocak’ta başlayacak” dedi.

İsmail Özen: Kandil’de PKK kumandanı bana bunları söyledi..

Süleymaniye ve Halepçe illerinde sınavların yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya Eğitim Bakanı şu yanıtı verdi:

“Sadece Süleymaniye’deki özel okullarda sınav yapıldı. Genel olarak kentte toplam 700 bin öğrenciden sadece 100 bini sınava girdi. Süleymaniye Eğtim Müdürü ile görüştük. Onlar sınavların yapılması için bir proje hazırlamışlar. O bölgede de sınavların aynı aynda yapılması için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Ekim’in başında okulların resmi olarak başladığı Kürdistan Bölgesi’nde, Süleymaniye, Halepçe iller başta olmak üzere, Koya (Köysancak) ilçesinin yanı sıra Germiyan ve Raperin idari bölgelerinde maaşların verilmemesinden dolayı boykot yapılarak okullar açılmadı.

Bölgede son 3 ay onlarca protesto gösterisi düzenlendi.

28 Aralık 2016’da toplanan Süleymaniye’deki bazı öğretmen birliği ve sendika temsilcileri 2017’nin başında boykota son vererek eğitime başlayacakları kararını almıştı.

Ancak bazı öğretmenler boykota devam ederek, hükümete karşı açlık grevi, Kürdistan Bölgesi’nde bulunan dış misyonlar, parlamento ve bakanlar kurulu önünde eylemlerin yanı sıra hükümet hakkında suç duyurusunda bulunarak baskı kurmayı planadığı ifade ediyor.

Öğretmen haklarını savunan komite üyesi Dana Abdul, Memnun Olmayan Öğretmenler’in bakanlar kurulu ve konsolosluklar önünde eylem yapmaya hazırlandığını söyledi.

Ferzad Penaber Yazdı: Şengal Hakikati ve Barzanilerin Birakuji Arzusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

'