Perşembe , 23 Şubat 2017

Fırat’ın Gazabı sözcüsü Cîhan Şêx Ehmed : Daha güçlü başlıyoruz

Fırat’ın Gazabı hamlesiyle Rakka’da terör örgütlerine karşı başlatılan operasyonun ikinci hamlesi başlatıldı.

Konuyla ilgili Fırat’ın Gazabı Hamlesi Eylem Odası Sözcüsü Cîhan Şêx Ehmed açıklama yaptı.

Anf’de yer alan habere göre, açıklama metnini okuyan Ehmed, hamlenin ikinci aşamasında kentin batısının çetelerden temizleneceğini ve kenti kuşatmaya alacaklarını bildirdi.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin ilk aşaması başarılı bir şekilde tamamlandı. Köy, kasaba ve birçok stratejik alanında içinde bulunduğu 700 kilometrekarelik bir bölge kurtarılmış ve DAIŞ çetelerinin Rakka’nın kuzeyindeki savunma hattı kırılmıştır. Güçlerimiz güvenli yollar açarak binlerce sivilin kurtarılmış bölgelere geçişini sağlamıştır.

QSD’nin son gerçekleştirdiği toplantıda hamlenin ikinci aşamasına geçilme kararı alınmıştır. Bu aşamadaki amaç ise kentin batısından kuşatmayı sağlamaktır. Hamlede, Dêrezor Askeri Meclisi, Teyyar El-Xed El-Sûrî’ye El Nuxbe Güçleri, Siwar El-Reqa Tugayı’na bağlı yeni silahlı güçlerin de aralarında bulunduğu Uluslararası koalisyon tarafından eğitilen bin 150 Rakkalı Arap savaşçının yer alıyor.

Ayrıca uluslararası koalisyon güçleri ile koordinemiz devam etmektedir. Bu koordinasyon hamlenin ikinci aşamasında daha güçlü bir şekilde gerçekleştirilecek ve daha sonuç alıcı bir çalışmayla yürütülecektir.

Diğer yandan kentin kurtarılmasının ardından bütün halk kesimlerinin de yer aldığı sivil bir yönetimin görevini icra etmesi sağlanacaktır.

Rakkaa halkına çağrımız, güçlerimizin kendilerini kurtarana kadar DAIŞ çetelerinin bulunduğu bölgelerden uzak durmalarıdır.

Rakkaa halkına ve aşiretlerine hamle boyunca bize yardımcı oldukları ve sıcak bir şekilde karşıladıkları için teşekkür ediyoruz.

Halkımızın bu hamle boyunca desteğini devam ettirmesi ve Rakka’nın DAIŞ çetelerinden temizlenmesinde bize yardımcı olunmasını istiyoruz.”

Okumadan Geçme

Çatışma Çözümüne Sosyal Psikolojiden Bakmak: Kürt Sorununun Çözümüne Dair Algılar

"Barış sürecinin kamuoyu hazırlanmadan, insanların fikirleri sorulmadan tepeden inmeci bir şekilde yürütüldüğünü düşünüyorum"

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

'