Pazar , 19 Şubat 2017

Êzidî Kadınlar: PKK’nin Şengal’den çıkmasını isteyenler Işid geldiğinde neredeydiler?

Genç Êzidî kadınlar, PKK’nin Şengal’den çıkmasına yönelik talep ve söylemlere karşı çıkarak PKK’nin varlığının kendi varlıkları oludğunu ifade etti. Genç kadınlar “Şengal’de Êzidîler olduğu müddetçe PKK de Şengal’den çıkmayacaktır.” dedi.
Şengal’de katliam ve fermanlara maruz kalan Şengalli Êzidî yurttaşlar, bazı çevrelerin ‘PKK Şengal’den çıksın’ açıklamalarını RojNews’e değerlendirerek PKK’nin kendilerini katliamdan kurtardığını ve bu nedenle PKK’nin Şengal’den çıkmasını istemediklerini belirtti.

 


Şengal’deki Siba köyünden Faxriye Şengalî adlı yurttaş, PKK’nin Şengal’den çıkmasına yönelik açıklama ve sözlere tepki göstererek şunları dile getirdi: “Neçirvan PKK’nin Şengal’den çıkmasını istemiş. Bizler PKK’nin Şengal’den çıkmasını istemiyoruz. Çünkü PKK ferman sürecinde bizlere yardım etti. Êzidî halkının DAİŞ’in eline düşmemesi için PKK yardımımıza koştu. Eğer gelmeselerdi, hepimiz çetelerin eline geçecektik. PKK yetişti ve bizleri kurtardı. Şimdi de Neçirvan PKK’nin Şengal’den çıkmasını istiyor. Fakat sonunda Barzani Şengal’den çıkacak ve PKK kalacaktır. Çünkü bizleri terk edip kaçanlar KDP’nin peşmergeleriydi. Bizlere, Şengallilere sahip çıkan da PKK’ydi. Bunun için PKK Şengal’de kalacak.”
‘PKK’nin çıkmasını isteyenler DAİŞ geldiğinde ne yaptıklarını hatırlasınlar’


Sara Berakat adlı genç kadın ise PKK’nin Şengal’den çıkması gerektiğini söyleyenler şu sözlerle yanıt verdi: “Bizim varlığımız PKK’yle birliktedir. Yarın PKK Şengal’den çıkarsa bizler de yaşayamayız. Çünkü bizler fermanla karşı karşıya kaldığımızda PKK bizim yardımımıza koşmuştur.  Eğer PKK Şengal’de olmazsa, diğer silahlı güçler de Şengal’de kalamazlar. İşin gerçeğine bakacak olursak, PKK’nin Şengal’den çıkması gerektiğini söyleyenler, 73’üncü fermandan daha büyük oyunlar peşindedir. Bizleri ayağa kaldıran ve irade sahibi kılan PKK’dir. PKK’nin çıkmasını isteyenler, DAİŞ geldiğinde ne yaptıklarını, nasıl kaçtıklarını ve Êzidî halkını nasıl savunmasız bıraktıklarını düşünsünler. Şengal ve Êzidxan’ın varlığı PKK ile mümkündür. Êzidxan PKK’siz olmaz ve hep birliktedir. Şengal’de tek bir Êzidî de kalsa, PKK’nin Şengal’den çıkmasını kabul etmeyeceğiz.”
‘PKK’nin Şengal’den çıkmasını istemiyoruz’


Ezda Welat  adlı Şengalli genç kadın da PKK’nin Şengal’den çıkmasını istemediklerini belirterek şunları söyledi: “PKK olmazsa biz de yokuz. Bizi eğiten, bilinçlendiren, bize gerçek ve doğru düşünceleri veren PKK’dir ve bu nedenle PKK her şeyimizdir. ‘PKK Şengal’den çıksın’ diyenler, Şengal’de ne olduğunu bilmiyorlar, PKK’nin gerçekliğini bilmiyorlar. Kendilerini PKK’den uzak tutuyorlar. Ben de diyorum ki PKK’ye yakınlaşın, gerçekleri ve düşünceyi PKK’den öğrenin.”

Kaynak: RojNews

Okumadan Geçme

Referandum Hayırlarla Ve Hayırlar Kadar Hayırlı Olacaktır

"Erdoğan ve kliği ne yapara yapsın bu referandumda kendisi ve Türk devleti için istediği zaferi elde edemeyecek"

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

'