Perşembe , 23 Şubat 2017

Ayşe Acar Başaran: Anayasa değişiklik teklifinde kadın yok

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, TBMM Genel Kurulu’nda devam eden Anayasa değişiklik teklifi görüşmeleri sırasında bir konuşma yaptı.
Meclis Genel Kurulu’nda devam eden Anayasa değişiklik teklifi görüşmeleri sırasında kadınların çoğu kürsüyü kullanmadı. Başaran, bu sistemi savunabilecek bir kadının olmadığı ya da kadınların bu sistem içerisinde kendini ifade edebilecek bir noktanın olmadığını belirterek şunları söyledi:
İktidar ve imza sahiplerinden bu kürsüyü en fazla kullananlar erkekler oldu, hatta yüzde 99 oranında erkekler bu kürsüyü kullandı. Bu, sistemin ne kadar eril olduğunun bir başka göstergesidir maalesef.
“Cumhurbaşkanlığı sistemi” dediğiniz ama literatürde bilimsel olarak baktığınızda diktatörlüğe eş değer olan bu sistem gerçekten bu halkın derdine derman olacak mı?
Bu Anayasa’nın, değişikliğin neresinde kadın var; gençler neresinde, Aleviler neresinde? Ermeniler, Êzidîler, bütün farklılıklar buranın neresinde?
Burada tek bir kişiyi siz baz alıyorsunuz ve şunu da söyleyeyim: Evet, tek bir kişi için bir düzenleme yapıyorsunuz ama insanlar fanidir, ölümlüdür. Peki, ondan sonra gelecek kişi ne yapacak? Çılgının biri geldi ve bütün ülkeyi çılgınlığa sürükledi, buna engel olabilecek bir mekanizmamız var mı elimizde? Yok.”

Okumadan Geçme

Yüksekdağ: Direnişimizden asla geri adım atmayacağız

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ "Direnişimizden asla geri adım atmayacağız" dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

'